WSPÓLNE OŚWIADCZENIE
MINISTRÓW OBRONY BUKARESZTANSKIEJ DZIEWIĄTKI
Warszawa, 26 kwietnia 2023 r.
-
My, ministrowie obrony Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji spotkaliśmy się w formacie Bukareszteńskiej Dziewiątki w celu konsultacji i współpracy w zakresie aktualnych zagrożeń bezpieczeństwa i wyzwania dla Wschodniej flanki Sojuszu i obszaru euroatlantyckiego.
-
Z całą mocą potępiamy nieuzasadnioną, niesprowokowaną i brutalną agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie. Działania Kremla doprowadziły do drastycznej degradacji środowiska bezpieczeństwa w obszarze euroatlantyckim, poważnie pogarszając również bezpieczeństwo naszych partnerów. Liczba śmiertelnych ofiar wśród cywilów na Ukrainie rośnie z powodu masowych ataków rakietowych Rosji i celowych ataków na infrastrukturę krytyczną. Osoby stojące za zbrodniami wojennymi powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Potępiamy również tych wszystkich, w tym reżim białoruski, którzy aktywnie ułatwiają Rosji wojnę z Ukrainą.
-
W obliczu tej agresji na Ukrainę potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy. Podkreślamy potrzebę pozostania zjednoczonym co do potrzeby utrzymania i zwiększenia politycznego i praktycznego wsparcia dla Ukrainy i wzywamy wszystkich członków NATO, UE i podobnie myślących partnerów do dalszego wnoszenia wkładu w te kluczowe i pilne wysiłki. Powinno to obejmować istniejące mechanizmy. W tym kontekście przypominamy ostatnią stosowną decyzję w sprawie Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, który umożliwia dostarczenie wspólnym wysiłkiem i na podstawie krajowych decyzji 1 miliona sztuk amunicji artyleryjskiej na Ukrainę i dostarczenie jej w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Istnieje również potrzeba ulepszonych wspólnych mechanizmów finansowania i zamówień, aby wesprzeć Ukrainę, w oparciu o decyzję narodową, i zastąpić państwa, które przekazały zdolności. Mając to na uwadze, potrzebujemy również bardziej zdolnego przemysłu obronnego, aby znacząco zwiększyć produkcję i zapasy decydujących systemów i amunicji.
-
Jesteśmy w pełni przekonani, że przyszłość Ukrainy leży w Europie. Zdecydowanie popieramy europejskie i euroatlantyckie aspiracje Ukrainy i będziemy nadal pomagać Ukrainie w przygotowaniach do członkostwa zarówno w NATO, jak i UE. Odnotowując podjętą w zeszłym roku przez UE decyzję o przyznaniu Ukrainie statusu kandydata, zauważamy, że Sojusznicy mogą dyskutować o przyszłym członkostwie Ukrainy w NATO na szczycie w Wilnie.
-
Potwierdzając nasze zaangażowanie w politykę otwartych drzwi, NATO zaprosiło w Madrycie Finlandię i Szwecję do Sojuszu. Witając Finlandię wśród członków Sojuszu, oczekujemy również, że Szwecja wkrótce stanie się pełnoprawnym członkiem NATO. To wzmocni sojusznicze bezpieczeństwo zbiorowe.
-
Rosja jest najbardziej znaczącym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Sojuszu oraz dla pokoju i stabilności w obszarze euroatlantyckim. Z zadowoleniem przyjęliśmy fakt, że w odpowiedzi na agresywną wojnę Rosji sojusznicy zareagowali zdecydowanie, w sposób zjednoczony i odpowiedzialny, aby chronić ludność i terytorium. Sojusz jest zaangażowany we wdrażanie nowej linii bazowej dla swojej postawy odstraszania i wysuniętej obrony oraz wzmacnianie obecności wojskowej Sojuszu na wschodniej flance, od Bałtyku po Morze Czarne.
-
Popieramy terminowe wdrażanie decyzji szczytu w Madrycie w sprawie wysuniętej obrony za pomocą solidnych, wielodomenowych, gotowych do walki sił, ulepszonych rozwiązań C2, obrony powietrznej, wstępnie rozmieszczonego sprzętu i zapasów, które zapewniają ulepszone, szybko dostępne wzmocnienie. Wszystko to prowadziłoby do regionalnych planów obronnych, które byłyby wiarygodne i zdolne do pozbawienia potencjalnego przeciwnika jakiejkolwiek możliwej okazji do agresji.
-
Szczyt w Wilnie powinien jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo wszystkich Sojuszników, w tym na wschodniej flance. Liczymy, że szczyt przyniesie solidne i konkretne rozwiązania mające na celu odstraszenie militarnego zagrożenia ze strony Rosji, w szczególności w zakresie dalszego wzmacniania pozycji NATO, wdrożenia nowego modelu sił, udoskonalonych wykonalnych planów obronnych NATO, uzgodnień dowodzenia i kontroli oraz rotacyjnego modelu Zintegrowanej i Obrony Przeciwrakietowej. NATO jest skutecznym Sojuszem, a jego zobowiązanie do wzajemnej obrony, zawarte w Artykule 5, stanowi podstawę bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Wspieramy podejście 360 stopni i przyczyniamy się do bezpieczeństwa wszystkich Sojuszników, w obliczu wyzwań i zagrożeń ze wszystkich kierunków. W szczególności potępiamy terroryzm we wszystkich jego formach i przejawach.
-
Realizacja powyższych decyzji będzie wymagała odpowiednich środków zarówno na szczeblu narodowym, jak i ze wspólnych budżetów NATO. Szereg krajów B9 inwestuje co najmniej 2,5% PKB w obronę. Dlatego popieramy pomysł Sekretarza Generalnego NATO, aby podczas szczytu w Wilnie uzgodnić odnowioną Deklarację Inwestycji Obronnych po 2024 roku.
-
Jesteśmy gotowi wspierać konsolidację zdolności obronnych partnerów z najbliższego otoczenia; w szczególności Mołdawię, Gruzję oraz Bośnię i Hercegowinę; które są najbardziej narażone na destabilizujące i szkodliwe wpływy Kremla.
-
Zgadzamy się, że obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa wymaga komplementarnej i skutecznej współpracy UE z NATO, w tym we wspieraniu odstraszania i obrony Sojuszu.
-
Ministrowie obrony B9 stanęli zjednoczeni, demonstrując jedność państw wschodniej flanki NATO.
Czytaj też:
Saakaszwili laureatem Nagrody Prometejskiej im. Lecha Kaczyńskiego
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej