Prezydenci Polski i Litwy – Andrzej Duda i Gitanas Nausėda spotkali się w Wilnie, by uczcić pamięć o powstaniu styczniowym. Przy okazji omówiono kwestie związane ze współpracą obu państw, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Konferencję prezydentów można obejrzeć w serwisie youtube na kanale Telewizji Republika
Spotkanie prezydentów
Stałe, wielowiekowe zagrożenie ze strony Rosji jest czymś, co łączy narody Europy Środkowej i Wschodniej.
Spotykamy się w Wilnie, żeby wspomnieć lata 1863-1864, powstanie narodów Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy, które stało się symbolem wspólnoty, jaką pielęgnujemy do dzisiaj – powiedział prezydent Duda.
Wspólnotowy charakter dzisiejszych obchodów był podkreślany przez oby prezydentów. Zauważano konieczność współpracy w obliczu narastającej agresji rosyjskiego imperializmu. Prezydent Nausėda zapowiadał, że wkrótce podczas rozmów trójstronnych prezydenci Polski, Litwy i Ukrainy omówią warunki dalszej pomocy.
Chcemy rozmawiać o tym w jaki sposób wspierać Ukrainę, w szczególności przed zbliżającym się jubileuszowym Szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił Andrzej Duda.
Andrzej Duda dodał, że planowane są także ćwiczenia polskich i litewskich żołnierzy na przesmyku suwalskim, ponieważ ze względu na newralgiczne położenie wymaga on dziś szczególnego umocnienia.
Powstanie styczniowe
Powstanie styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 w Królestwie Polskim i 1 lutego 1863 na Litwie, trwało do jesieni 1864. Powstanie było zrywem żyjących pod zaborami Polaków przeciwko prowadzącej depolonizacyjną politykę Rosji.
W wyniku działań zbrojnych śmierć poniosło 10-20 tys. powstańców i ok. 10 tys. żołnierzy rosyjskich.
Powstanie styczniowe wybuchło po niemal 70 latach zaborów, co dowodziło siły narodu polskiego, który mimo dekad funkcjonowania bez własnej państwowości potrafił powstać, by walczyć o niepodległość.