W ostatnich dniach namnożyło się kilka nieprawdziwych informacji związanych z Kościołem Katolickim. Ile prawdy jest w doniesieniach na temat deklaracji Dykasterii Nauki Wiary o błogosławieniu par homoseksualnych oraz zapowiedziach o likwidacji funduszu kościelnego?
Błogosławieństwa dla homoseksualistów
Liberalne media podają nieprawdziwą informację o tym, że Watykan pozwolił na błogosławieństwo związków homoseksualnych. Okazuje się jednak, że „dziennikarze” podający dalej tę informację udostępniają fake newsa. W istocie Dykasteria Nauki Wiary nie tylko nie wydała takiej deklaracji, ale wydała deklaracje jednoznacznie sprzeczną z narracją liberalnych mediów.
W deklaracji czytamy m.in., że Kościół nie może oferować błogosławieństwa związku, który „udaje małżeństwo”, co dość jednoznacznie daje do zrozumienia, że nie ma zgody na błogosławieństwa dla par homoseksualnych i heteroseksualnych, które nie zawarły małżeństwa.
To, co ustala deklaracja, to możliwość błogosławienia osób żyjących w takich związkach. Przy czym warto pokreślić, że błogosławiony jest człowiek, a nie jego relacja z drugim człowiekiem. Taka praktyka stosowana jest od dawna, więc deklaracja Dykasterii jest raczej ugruntowaniem stanu faktycznego, niż wprowadzaniem nowych obyczajów w Kościele. Chodzi o podkreślenie, że błogosławieństwo nie może być obwarowane wymogami moralnymi.
Fundusz Kościelny
Inną manipulacją dotyczącą Kościoła Katolickiego jest cały dyskurs prowadzony od kilku miesięcy wobec funduszu kościelnego. Podczas kampanii wyborczej przed wyborami do parlamentu Donald Tusk zapowiadał, że zlikwiduje fundusz w ciągu pierwszych stu dni rządów, by odciążyć budżet państwa. Jak się okazuje, likwidacji funduszu nie będzie, a nawet gdyby była, to nie spowodowałaby odciążenia budżetu.
Zniesienie funduszu kościelnego było jednym ze stu konkretów, jednak już teraz Tusk zapowiada, że ten postulat zostanie zrealizowany najwcześniej od 2025 roku i to nie w całości. Mianowicie fundusz ma zostać zastąpiony innym świadczeniem, co ma być pewną sztuczką dla progresywnych wyborców Tuska.
A co z tym odciążeniem budżetu? Fundusz kościelny stanowi 0,0002 proc. wydatków budżetowych na 2024 rok. Oznacza to, że budżet nie odczuje potencjalnej likwidacji tak, jak nie odczułby powiększania wydatków nawet o kilka razy. Wydaje się więc, że debata wokół funduszu kościelnego będzie używana jako wygodny temat zastępczy.