Jak podała Kancelaria Prezydenta RP, Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki zostaną odznaczeni Orderem Orła Białego za ich działalność antykomunistyczną w czas PRL. Uroczystość będzie miała miejsce w Belwederze.
46 lat temu powstał Komitet Obrony Robotników (KOR). Celem Komitetu było niesienie pomocy prawnej i finansowej represjonowanym przez komunistyczne władze robotnikom i ich rodzinom. Wielka fala represji spotkała protestujących w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie, Płocku – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
Komunikat KPRP
23 września 2022 r., w dniu 46. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników, podczas uroczystości w Belwederze, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe, Ordery Orła Białego, założycielom i działaczom KOR.
Orderem Orła Białego zostaną odznaczeni:
Mirosław CHOJECKI
Działacz opozycji antykomunistycznej, współorganizator Komitetu Obrony Robotników, odpowiedzialny za powielanie pierwszych czasopism niezależnych – „Biuletyn informacyjny” i „Komunikat KOR”. Współzałożyciel Niezależnej Oficyny Wydawniczej „NOWa”, największego wydawnictwa działającego poza cenzurą Na emigracji członek Biura Zagranicznego „Solidarności”.
Antoni MACIEREWICZ
Jeden z liderów opozycji antykomunistycznej, aresztowany po wydarzeniach Marca ’68, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Twórca podziemnego pisma „Głos”, jednej z pierwszych niezależnych publikacji w PRL. Więzień polityczny, aresztowany ponad dwadzieścia razy.
Piotr NAIMSKI
Działacz opozycji antykomunistycznej, współzałożyciel Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”.
Komitet Obrony Robotników
Komitet Obrony Robotników działał w Polsce, w latach 70. Jego zadaniem było niesienie pomocy osobom represjonowanym w wyniku wydarzeń Czerwca 1976, przede wszystkim w Radomiu i Ursusie, a także w Płocku.
Antoni Macierewicz został aresztowany za udział w wydarzeniach marcowych 1968 r. na UW. Zorganizował akcję oddawania krwi dla ofiar protestów na Wybrzeżu w 1970 roku. Po 1980 roku należał do NSZZ Solidarność. Ponownie trafił do więzienia po wprowadzeniu stanu wojennego.
Podobne dzieje spotkały Piotra Naimskiego, który również był dawcą krwi dla ofiar protestów z 1970 roku. Wraz z Antonim Macierewiczem, Jarosławem Kaczyńskim i Janem Olszewskim tworzył punkt informacyjny dla zakładających Solidarność.
Mirosław Chojecki był jednym z organizatorów protestu studentów po śmierci Stanisława Pyjasa. Był wielokrotnie zatrzymywany i ostatecznie został skazany na półtora roku więzienia. W czasie stanu wojennego przebywał na emigracji, gdzie współtworzył miesięcznik Kontakt. Współpracował m.in. z Jerzym Giedroyciem.
Działalność po 1989 roku
Współzałożyciele Komitetu – Antoni Macierewicz i Piotr Naimski – kontynuowali antykomunistyczną działalność do 1989 roku, a następnie podjęli próbę dekomunizacji władz III RP jako – kolejno – minister i podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Obaj należeli do Ruchu Katolicko-Narodowego, a w ostatnich latach do Prawa i Sprawiedliwości.
Misja niepodległościowa nie skończyła się dla nich w 1989 roku. Jako pracownicy MSZ brali udział w próbie wprowadzenia w życie uchwały lustracyjnej, która doprowadziła do upadku rządu Jana Olszewskiego.
Wówczas przed nami powstał dylemat: czy rezygnować z programu niepodległościowego, czy też podjąć ryzyko, że jego realizacja skończy się utratą władzy – wspominał po latach tamte wydarzenia Antoni Macierewicz. – Nasz wybór był jednoznacznie skierowany na kontynuację programu niepodległościowego, nawet jeśli doraźnie będzie on nas kosztował przegraną, ale w perspektywie da szansę utworzenia trwałego bloku narodowego budującego niepodległe państwo.
Po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę, Antoni Macierewicz pełnił funkcję ministra spraw wewnętrznych, a Piotr Naimski – pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.
Order Orła Białego
Order Orła Białego jest najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej, które jest nadawane za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla pożytku RP.
Uroczystość wręczenia odznaczeń ma odbyć się o godz. 15:00 w Belwederze. Zaplanowane jest przemówienie Prezydenta.