Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ceny ropy na światowych rynkach wzrosły o 2/3. Europa stoi przed wyzwaniem odcięcia się od rosyjskich dostaw i zastąpienia ich importem z innych państw, a także wspierania obywateli, by ci nie odczuwali tak silnych wzrostów cen paliw kopalnych.
Rosyjska inwazja na Ukrainę przekłada się na wzrost cen energii w całej Europie. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia ze spadkiem podaży gazu, węgla i innych surowców importowanych z Rosji, ponieważ kraj ten jest gospodarczo izolowany przez Zachód. W obliczu kryzysu część amerykańskich kongresmenów domaga się ograniczenia eksportu ropy i gazu do Europy, by zabezpieczyć swoje rezerwy surowców. Wszystko to składa się na wciąż rosnące ceny na Starym Kontynencie i niepokojącą wizję pogłębiającego się kryzysu, który może trwać jeszcze długie lata.
Z tego powodu Unia Europejska rozwija współpracę z innymi eksporterami surowców mineralnych, w tym przede wszystkim gazu. W poniedziałek podpisano umowę o zwiększeniu dostaw z Azerbejdżanu do państw Wspólnoty o 20 mld metrów sześciennych rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat. Uniezależnienie się od rosyjskiego gazu spowoduje zniwelowanie wpływu konfliktu na Ukrainie na ceny energii w Europie. Już w 2022 roku Azerbejdżan ma zwiększyć dostawy gazu ziemnego do UE o niespełna 50% w porównaniu z ubiegłym rokiem. I choć Prezydent Alijew przez lata wspierał Władimira Putina, to od samego początku potępia rosyjską agresję i wspiera Ukraińców wysyłając pomoc medyczną w ramach pomocy humanitarnej.
W Polsce dwie spółki państwowe zakupiły 4,5 mln ton węgla, by wesprzeć obywateli w przypadku zaostrzenia kryzysu paliwowego zimą. W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono informację na temat projektu wsparcia gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel. Jak wynika z projektu będzie to jednorazowy dodatek w wysokości 3 tys. złotych na jedno gospodarstwo. Jest to wyraz wsparcia dla Polaków w obliczu rosnących cen paliw kopalnych. Projekt zostanie opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i wkrótce poddany pod głosowanie w parlamencie. Warto pamiętać, że rządowe wsparcie przypadnie wyłącznie tym, którzy zgłoszą źródło ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Termin składania wniosków o dodatek węglowy upłynie 30 listopada.
Dodatkowo kończy się budowa Baltic Pipe, a więc gazociągu dostarczającego do Polski gaz z Norwegii. W związku z tym Polska osiągnęła całkowitą niezależność energetyczną od Rosji.
Źródło: PAP