Podczas 68. rocznej sesji plenarnej NATO, król Hiszpanii Filip VI podziękował liderom państw Sojuszu za solidarność wobec rosyjskiej agresji. Zaznaczył, że rosyjska agresja zadała ogromne straty całej Europie, ale jednocześnie zjednoczyła ją „w wyjątkowy sposób”.
Podziękowania za wsparcie dla Ukrainy płyną również z Finlandii. Polacy robią znacznie więcej niż powinni pomagając Ukrainie – powiedziała premier Marin.
„Polska miała rację, wykazała się przywództwem”
Mateusz Morawiecki spotkał się w Helsinkach z Sanną Marin. Premier Finlandii po raz kolejny z uznaniem wypowiedziała się o działaniach władz RP w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Kilka miesięcy temu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że w kontekście relacji z Federacją Rosyjską „trzeba było słuchać Polski”. Teraz w podobnym tonie wypowiedziała się Sanna Marin:
Nasi przyjaciele z Polski i krajów bałtyckich mieli rację – przyznała podczas spotkania z premierem Morawieckim.
Przy okazji podziękowała za zaangażowanie polskiej dyplomacji w proces akcesyjny Finlandii do NATO:
Dziękuję Polsce. Polska była bardzo pomocna w tym procesie, cechowała się przywództwem wobec innych, choć pozostały pewne kwestie do rozwiązania.
Nieoficjalnie mówi się, że Finlandia i Szwecja mogą sfinalizować proces dołączania do Sojuszu już w przyszłym roku.
Pomoc wojskowa dla Ukrainy
Jak ujęła to sama Marin, „Finlandia przejrzała na oczy”. Wcześniej państwo to wykazywało zbyt ugodową politykę wobec Rosji, co przypomniała w sobotę Kaja Kallas – premier Estonii:
Cieszę się, naprawdę się cieszę, że w kwestii Rosji, Finlandia obecnie słucha Estonii. Nasze podejście od początku było słuszne i jestem zadowolona, że Finlandia przyjęła to samo stanowisko. To całkowity zwrot w fińskiej polityce w tej kwestii – mówiła Kallas.
Finlandia nie tylko rozpocznie budowę muru na granicy z Rosją, ale również przekaże Ukrainie pomoc wojskową o wartości 55 milionów euro, „a będzie jeszcze więcej” jak zapowiada Marin.
Jak widać, europejskie państwa nie tylko nie przestają angażować się w pomoc Ukrainie, ale nawet rozszerzają ją. Jest ona potrzebna tym bardziej, że Rosja nasiliła ataki rakietowe na ukraińskie miasta. Najeźdźcy dopuszczają się niezliczonych zbrodni, w tym mordów na ludności cywilnej.
Na wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji terenach obwodu charkowskiego, chersońskiego i donieckiego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znaleziono ponad 700 ciał, z których około 90 procent to cywile zabici przez wojska agresora – poinformował prokurator generalny Andrij Kostin.
Minister Obrony Łotwy o Macierewiczu: Bez niego byłoby to niemożliwe
Źródło: PAP