Przyszłoroczny budżet Instytutu Pamięci Narodowej zaplanowano na poziomie 218 mln zł; oznacza to wzrost o 4,6 proc., w stosunku do budżetu roku 2009 – poinformowano na posiedzeniu senackiej komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Jak powiedział wiceszef IPN Franciszek Gryciuk, Instytutowi przybyło obowiązków związanych z realizacją ustawy o obniżeniu emerytur dla byłych funkcjonariuszy SB, a także w związku z zadośćuczynieniem ofiarom wystąpień zbiorowych z lat PRL. Przypomniał, że w przyszłym roku obchodzone będą również: 70. rocznica zbrodni katyńskiej, 65. rocznica zakończenia II wojny światowej, a także 30. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”.
Poza tym IPN ma realizować także ustawę o zadośćuczynieniu rodzinom ofiar wystąpień wolnościowych z lat 1956 – 1989. Zgodnie z tą ustawą to prezes IPN ma przekazywać Kierownikowi Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych danych, dotyczących okoliczności śmierci ofiar w czerwca 1956 roku w Poznaniu, października 1957 roku w Warszawie, grudnia 1970 roku na Wybrzeżu, czerwca 1976 roku w Radomiu oraz stanu wojennego, w tym w szczególności w wyniku wydarzeń w kopalni „Wujek”.
|