W ocenie szefa prezydenckiej kancelarii Władysława Stasiaka odwołanie Mariusza Kamińskiego z funkcji szefa CBA przez premiera Donalda Tuska to działanie bezprawne. Według Stasiaka, prezydent Lech Kaczyński przyjął decyzję szefa rządu z „największym zdziwieniem”.
Stasiak zaznaczył, że prezydent ma zaopiniować wniosek premiera bez zbędnej zwłoki, a więc – dodał – ma na to dwa tygodnie, tymczasem od wpłynięcia wniosku do prezydenckiej kancelarii upłynęło pięć dni. Prezydencki minister podkreślił też, że funkcja szefa CBA jest kadencyjna i kadencję można skrócić tylko w ściśle określonych warunkach.
Premier wszczął procedurę odwołania Kamińskiego z funkcji szefa CBA w ubiegłym tygodniu, zarzucając mu – w kontekście tzw. afery hazardowej – wykorzystywanie Biura do celów politycznych oraz posługiwanie się insynuacją i kłamstwem.
Kamiński odpowiedział wówczas, że „premier rozmija się z prawdą” i występuje obecnie jedynie jako lider partyjny. Kamiński ocenił wtedy, że rzeczywistym powodem jego odwołania są skuteczne działania CBA, które „nie znalazły akceptacji” szefa rządu.
Zgodnie z przepisami premier odwołuje szefa CBA po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych i sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Kolegium i sejmowa speckomisja w ubiegłym tygodniu zaopiniowały pozytywnie wniosek premiera.
Prezydent Lech Kaczyński opinii jeszcze nie wydał, choć zapowiedział, że będzie ona negatywna.
Zgodnie z ustawą o CBA odwołanie szefa Biura następuje w przypadku: gdy sam zrezygnuje, gdy nie wykonuje swych obowiązków z powodu choroby trwającej nieprzerwanie ponad trzy miesiące, lub nie spełnia któregoś z określonych w ustawie warunków.
Warunki te to m.in.: posiadanie wyłącznie obywatelstwa polskiego; korzystanie z pełni praw publicznych; wykazywanie nieskazitelnej postawy moralnej, obywatelskiej i patriotycznej; brak skazania za przestępstwo popełnione umyślnie ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe; spełnianie wymagań określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych w zakresie dostępu do informacji stanowiących tajemnicę państwową, oznaczonych klauzulą „ściśle tajne”; posiadanie wyższego wykształcenia.
jj