Inscenizację bitwy poprzedziły między innymi msza w obozie harcerzy i Apel Grunwaldzki zgodny z ceremoniałem wojskowym.
Potyczkom chorągwi rycerskich towarzyszyła z głośników opowieść o największej bitwie średniowiecznej Europy.
Bogurodzica i ?Dead Can Dance?
Najbardziej ekscytującym momentom, upadkowi chorągwi z białym orłem czy atakowi na króla Władysława Jagiełłę, towarzyszyła podniosła muzyka – Bogurodzica, średniowieczne pieśni, ale i ?Dead Can Dance? przy scenie śmierci Wielkiego Mistrza.
? Upał był straszliwy, nasz parasol nie pomagał. Z powodu tłoku nie wszystko zobaczyliśmy, choć byliśmy tu już o godz. 10. Mimo wszystko było to wspaniałe widowisko oddające ducha średniowiecza ? mówiła Agnieszka Kubrak z Podkarpackiego, która w pobliżu Grunwaldu spędza urlop z rodziną.
Na Pola Grunwaldu przybyło ponad 100 tys. turystów. Widok na pole bitwy mieli ograniczony – mimo wielokrotnych próśb turyści z pierwszych rzędów wstali, zasłaniając widok tym z tyłu.
Wiele osób nie zdążyło na bitwę, stali po wiele godzin na zakorkowanych drogach dojazdowych. Kto wyruszył z Olsztyna po godz. 10, nie miał szans dotrzeć na czas. W 30-kilometrowym korku utknęły tysiące samochodów, m.in. kilkaset samochodów z Litwy.
Z wyjazdem po bitwie także było wyjątkowo ciężko. Kolejka samochodów, które wyruszyły tuż po bitwie jednokierunkową droga do Stębarka jeszcze po godz. 16 prawie się nie poruszała. Karetki jadące pod prąd miały duże problemy z przedostaniem się przez korek
Wieczorem Harlem, Armia i fajerwerki
Po inscenizacji przewidziano szereg atrakcji, takich jak przeloty samolotów iskra, koncert 1000-osobowej orkiestry strażackiej i Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego oraz koncerty zespołów Harlem i Armia. Przez cały dzień czynny jest średniowieczny jarmark z kilkuset stoiskami.
Wieczór zakończy się pokazem sztucznych ogni, festiwalem ognia i seansami filmowymi w kinie plenerowym.
TVP Historia objęła patronat nad jubileuszowymi obchodami ? przygotowania do bitwy prezentowane były również na antenie TVP Info. Na stronie www.historia.tvp.pl można obejrzeć fragmenty najciekawszych starć i decydujących momentów bitwy.