Papież Pius XII zostanie wyznaczony do miana Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, poinformowała agencja informacyjna Zenit.
Wniosek w tej sprawie ma zamiar złożyć nowojorska fundacja zajmująca się dialogiem międzyreligijnym „Pave the Way”.
Informacje o planach nowojorskiej fundacji potwierdził jej przewodniczący Gary Krupp. – Fundacja od lat gromadzi dokumentację tego kontrowersyjnego pontyfikatu. Posiadamy dość dużo istotnych dowodów, teraz poszukujemy notarialnych, pisemnych zeznań świadków, aby szybko rozpocząć oficjalne procedury w Yad Vashem – powiedział.
Gary Krupp podkreślił, że w dotychczasowej praktyce Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata zostawali ludzie, którzy bezpośrednio angażowali się w pomoc Żydom, często narażając swoje życie. – Taka praktyka niezupełnie pasuje do Piusa XII. Jednak naszym zdaniem można udowodnić, że działania Piusa XII przyczyniły się do uratowania setek tysięcy Żydów. Z racji sprawowanego urzędu, Papież nie miał bezpośredniego kontaktu z tymi, którym uratował życie – argumentuje.
Fundacja „Pave the Way”, uzasadniając chęć zgłoszenia Piusa XII do odznaczenia nadawanego przez Yad Vashem, powołuje się na dokument z listopada 1943 r. mający pokazywać „sekretny heroizm” następcy św. Piotra. – Akcja ratunkowa była realizowana poprzez osobiste przekazywanie wiadomości przez księży wysyłanych do różnych instytucji i domów katolickich, na uniwersytetach, seminariach, parafiach lub zakonach żeńskich – mówił postulator procesu beatyfikacyjnego Piusa XII, ks. Peter Gumpel, komentując dokument.
„Pave the Way” posiada utrwalone na wideo zeznania 97-letniego sekretarza nuncjusza apostolskiego abp. Maurilio Silvaniego w Port au Prince na Haiti, ks. Giovanni Ferrofino, który opowiada jak osobiście działał z wyraźnego nakazu Piusa XII na rzecz przyznania Żydom wiz uprawniających ich do osiedlenia się na Dominikanie. Jak do tej pory tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata odznaczono ponad 22 tys. kobiet i mężczyzn z 45 krajów. Uprawnieni do składania wniosków o przyznanie tego miana są sami uratowani, bądź też ich bliscy. Odznaczony nie może być narodowości żydowskiej, z uratowaniem życia nie mogła wiązać się jakaś korzyść dla wybawcy, co więcej musiał się przy tym narazić na utratę swojego życia albo wolności.
fronda.pl/RZ