"Złodzieje!, złodzieje!", „Wszystko ściema – cudów nie ma” – skandowali 29 sierpnia związkowcy z „Solidarności” podczas największej manifestacji od czasu przejęcia władzy przez Platformę Obywatelską.
Ponad 30-tysięczny protest odbył się pod hasłem "Godna praca, godna emerytura", było ostro: pod Kancelarią Premiera poleciały w kierunku budynku petardy świece dymne, spalono również kukłę premiera Donalda Tuska. Widać było transparenty: "Usuńcie Pawlaka, inaczej będzie draka" oraz "Donaldzie Tusku obiecałeś cud, a oszukałeś lud". Według organizatorów w proteście uczestniczyło około 50 tys. osób.
W południe na szczelnie wypełnionym pl. Piłsudskiego przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Janusz Śniadek mówił m.in. „- Domagamy się od rządu i pracodawców, żeby wielokrotnie składane deklaracje gotowości do dialogu społecznego zmieniły się w czyn (…). Aby stanowisko Głównego Inspektora Pracy nie było politycznym łupem, na którym bez merytorycznego uzasadnienia dokonuje się zmian. Aby konsultacja z Radą Ochrony Pracy nie była jawną farsą”.
Przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman podkreśliła: „- Nie przyjechaliśmy upominać się o cuda, ale o to, co się nam należy. Cudów nie ma, tak jak nie ma dzisiaj słońca, nie ma ani słońca Kaszub, ani słońca Peru. Nie przyjechaliśmy się upominać o cuda, ale o to, co się nam należy”.
W kancelarii premiera związkowcy złożyli petycję, adresowaną do Donalda Tuska, którą odebrał szef doradców premiera Michał Boni. W dokumencie "S" wzywa rząd do podjęcia zdecydowanych kroków zmierzających do zahamowania rosnącego rozwarstwienia płac. Związek oczekuje także podwyższenia płacy minimalnej do wysokości 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zapewnienia systematycznego wzrostu płac wszystkich pracowników, rekompensującego wzrost kosztów utrzymania, zachowania uprawnień do obniżonego wieku emerytalnego dla osób pracujących w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze; przestrzegania prawa pracy i prawa pracowników do zrzeszania się; zapewnienia rzeczywistego dialogu społecznego. {sidebar id=4}
PK