Komisja sił zbrojnych Senatu USA uchwaliła zwiększenie z 320 mln do 712 mln dolarów funduszy na budowę elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach w budżecie na zbrojenia w 2009 roku.
Decyzja komisji, która musi być jeszcze zatwierdzona przez Senat w pełnym składzie, jest sukcesem administracji prezydenta George’a W. Busha, gdyż jest zgodna z jego projektem budżetu na tarczę.
W Kongresie – a więc i we wszystkich jego komisjach – większość mają obecnie Demokraci, mający sceptyczny stosunek do planów budowy tarczy w Europie.
W uchwaloną kwotę 712 mln dolarów wchodzą także fundusze na budowę bazy w Polsce, wstrzymane w budżecie na rok bieżący.
{sidebar id=3}
Plany Pentagonu przewidują budowę w Polsce 10 wyrzutni rakiet przechwytujących, a w Czechach radaru wczesnego ostrzegania. System ma bronić Europy i USA przed rakietami z Iranu. Rosja protestuje przeciw całemu projektowi utrzymując, że jest wymierzony przeciwko niej.
Pentagon ma nadzieję rozpocząć budowę baz pod koniec przyszłego roku. Pierwotne plany przewidywały początek budowy o dwa lata wcześniej. Przeciągają się jednak negocjacje z Polską, której rząd uzależnia zgodę na rozmieszczenie tarczy od pomocy USA we wzmocnieniu polskiej obrony powietrznej.
{sidebar id=4}
Ustawa uchwalona przez komisję Senatu uzależnia ostateczną zgodę na użycie tarczy od ratyfikacji przez parlamenty Polski i Czech porozumień z USA w sprawie jej budowy.
o2.pl/RS