– Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy – poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zgodnie z ustaleniami znaczna część amunicji będzie produkowana w Polsce, co jest szansą dla rodzimego przemysłu zbrojeniowego.
Informację o partycypacji Polski w porozumieniu przekazał minister Błaszczak za pośrednictwem mediów społecznościowych.
Dołączyliśmy do unijnego porozumienia dotyczącego wspólnych zakupów amunicji dla Ukrainy. Polska od początku zabiegała o uruchomienie takiej inicjatywy. To duże wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów i szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. pic.twitter.com/foGIuhfSsu
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) March 23, 2023
Macierewicz: Niesłychanie ważna decyzja
Dołączenie Polski do porozumienia zostało dobrze odebrane w kraju i za granicą. Polska znów staje się istotnym elementem systemu pomocowego dla Ukrainy. Swoje podziękowania dla MON-u przekazał ambasador Ukrainy w Warszawie Vasyl Zvarych.
Bardzo dziękuję @mblaszczak za tak ważną decyzję na rzecz wsparcia Ukrainy walczącej z agresją rosyjską, a także wzmocnienia bezpieczeństwa Polski i całej Europy. Razem jesteśmy silniejsi i bezpieczniejsi 🇺🇦🇵🇱 Razem zwyciężymy! #StandWithUkraine https://t.co/VV3RRPNls8
— Vasyl Zvarych (@Vasyl_Zvarych) March 23, 2023
Były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zwrócił uwagę na to, że powyższa decyzja nie tylko przysłuży się polskiemu przemysłowi, ale zwiększy bezpieczeństwo kraju.
To jest dla nas niesłychanie istotna perspektywa, ona zmienia naszą strukturę broni, dlatego ma tak duże znaczenie. Sprawi, że Polska będzie głównym zapleczem ochrony przed rosyjską agresją, także w wymiarze gospodarczo-produkcyjnym – mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia.
Wzmocnienie flanki wschodniej
Decyzja jest kolejnym krokiem w stronę uczynienia z flanki wschodniej zaplecza militarno-przemysłowego do walki z rosyjską agresją. Dodatkowo rząd Zjednoczonej Prawicy planuje rozbudowę infrastruktury, która przełoży się na wzrost bezpieczeństwa Polaków. Chodzi o planowany od dłuższego czasu Centralny Port Komunikacyjny. Inwestycja pozwoliłaby na sprawny transfer żołnierzy i ciężkiego sprzętu na wschodnią flankę NATO.
W 2016 roku rząd uzyskał od Stanów Zjednoczonych gwarancję stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce w ramach Sojuszu. Niedawno informowaliśmy o utworzeniu stałego garnizonu wojsk USA w Poznaniu. Wszystko to powoduje, że sprawa komunikacji stała się kluczowa i wymaga inwestycji w infrastrukturę, stąd silna potrzeba budowy CPK.
Niedawno zagraniczne media pisały, że polityczny środek ciężkości Europy przenosi się do Polski. Teraz można powiedzieć, że Polska staje się również militarnym środkiem ciężkości Zachodu.
Czytaj też:
Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej, Polskie Radio, Twitter